بررسی خشونت های بروندی در دستور کار دیوان بین المللی کیفری

پرینت

 

دادستان ICC ، فاتو بنسودا، روز گذشته از شروع بررسی های مقدماتی در خصوص ادعای نقض مکرر حقوق بشر توسط دولت بروندی به رهبری پی یر انکارانزیزا در طول سال گذشته خبر داد. خانم بنسودا در یک کنفرانس خبری گفته است: در سال گذشته در این کشور بیش از 430 نفر کشته شده اند، 3400 مورد بازداشت گزارش شده، و بیش از 230000 نفر از شهروندان بروندی به کشورهای همسایه پناهنده شده اند. گزارش ها حاکی ست دولت بروندی همچنین در خصوص جرایمی همچون قتل، زندانی کردن، شکنجه، تجاوز، خشونت های جنسی و ناپدیدسازی اجباری مردم دست داشت است. او تاکید کرده است این تحقیقات تنها به منزله بررسی شواهد موجود است و نه شروع فرآیند رسمی دادرسی، و آنها خواهان همکاری نزدیک مقامات بروندی برای حل این مشکلات هستند.

 

با توجه به اینکه بروندی اساسنامه دیوان را پذیرفته است، اعمالی همچون نسل کشی، جنایت علیه بشریت، و جنایات جنگی که در خاک این کشور رخ می دهند در صلاحیت دیوان می باشد. در چهار ماه گذشته کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد 300 مورد جدید شکنجه، سواستفاده و بدرفتاری جدید در این کشور گزارش داده است.

خشونت ها در بروندی از زمان اعلام خبر کاندیداتوری انکارانزیزا برای سومین دور متوالی در انتخابات آتی ماه جولای شدت یافته است. بان کی مون و زید رعد الحسین رییس کمیساریای حقوق بشر خواستار در پیش گرفتن مذاکرات سیاسی برای پایان خشونت های یازده ساله در این کشور شده اند.

منبع خبر

 

اضافه کردن نظر


ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Design by Joomla 1.6 templates